Jönköpings kommun

Information studenten 14 juni

Fredagen den 14 juni är det dags för årets student – skolan planerar för ett gemensamt utspring på Sanda Idrottsplats för alla avgångsklasser med start kl. 13.00.

Med anledning av att årets utspring är uppe på Sanda Idrottsplats kommer klasserna tåga upp från skolan via idrottshallen (Sandahallen) för att väl på plats mottaga folkets jubel och springa ut från vår uppbyggda scen. Besökare är välkomna till Sanda Idrottsplats från kl. 11.30. Skolans ambition är att studenten ska vara ett festligt tillfälle utan inslag av nedskräpning i form av konfetti (gäller även nedbrytbar konfetti), mjöl, ägg, brandsläckare, gasflaskor, bengaler etc – vi ber alla att respektera detta, inte minst för studenternas skull. Skolan önskar även passa på och uppmana alla besökare att fundera kring hur man tar sig till och från Sanda Idrottsplats då det finns väldigt få parkeringsalternativ beroende på byggnation av ny skola i direkt anslutning till nämnda idrottsplats.

Turordningen för utspringet föll ut enligt nedan – väl mött den 14 juni!

Sanda student 2024

IP

1

EK21B

2

EK21C

3

SA21B

4

NA21B

5

HA21B

6

NA21A

7

EK21A

8

SA21A

9

BF21A

10

EK21D

11

BF21Y, HA21Y

12

HA21A

13